Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Smerek 30.03.2018

DROGA KRZYŻOWA – „BIESZCZADY 2018”

Tegoroczna droga krzyżowa organizowana przez PTTK pod przewodnictwem Jasielskiego Duszpasterza Turystów ks.  Daniela Midurę przebiegała przez teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego ze Starego  Sioła żółtym szlakiem do Przełęczy  Orłowicza, a następnie szlakiem czerwonym poprzez szczyt Smerek 1222 m.n.p.m. Z zejściem do  wsi  Kalnica. Tegoroczna droga krzyżowa była jednak bardzo  trudna z uwagi  na padający wcześniej deszcz, który rozmiękczył zalegający na trasie śnieg, którego grubość w zalesionej części  trasy wynosiła ok. 1 m. Ubity przez przechodzących  śnieg był bardzo śliski a próby zejścia z ubitej ścieżki powodowały zapadnie się uczestnika w śnieg powyżej kolan. Było to  przyczyną wielu  niegroźnych upadków szczególnie w drugiej części  wędrówki ze szczytu Smerek do  Kalnicy, gdzie prawie każdy uczestnik zaliczył upadek.

Pogoda również niezbyt dopisała, było jednak bezdeszczowo, niestety im wyżej tym słabsza była widoczność, która w części  szczytowej ograniczała pole widzenia do 2-3 m.

W drodze krzyżowej udział wzięło około 90 turystów. Większość była w zorganizowanej grupie autokarowej reszta dojechała własnymi samochodami.

Dziękujemy uczestnikom za skorzystanie z naszej wieloletniej propozycji i zapraszamy do obejrzenia zdjęć, za które dziękujemy. 

no images were found